Ako funguje národný park
 Nationalpark Kalkalpen, Rakúsko
Nationalpark Kalkalpen sa nachádza v Hornom Rakúsku. Rozlohou je porovnateľný s NP Malá Fatra.

Na začiatku svojej profesionálnej kariéry, v roku 2001, som bola na otvorení návštevníckeho centra a Správy NP Kalkalpen v Mollne (je to moderná nízkoenergetická, neviem či dokonca nie pasívna budova).

Nationalpark Kalkalpen ©Oberösterreich Tourismus GmbH_Hermann Erber
Vtedy som videla na vlastné oči ako sa má robiť ochrana prírody. Národný park vznikal dlhoročnými rokovaniami ešte pred jeho vyhlásením tak, že v čase jeho vyhlásenia mali určite každý m2 územia ošetrený nájmom, výkupom, dohodou. U nás na Slovensku máme v tomto smere 30 ročný sklz… Tu si prečítajte viac o priebehu vzniku NP.

Rotwildfütterung im Nationalpark Kalkalpen ©Oberösterreich Tourismus GmbH/Robert Maybach
V súčasnosti je 88% pôdy v národnom parku vo vlastníctve štátu. Divočina v NP Kalkalpen má rozlohu 75% plochy, 89% tvorí prírodná zóna, a ak si dobre spomínam, niektoré budovy a stavby v národnom parku sa asanovali. A to nehovorím o počte zamestnancov, len strážov je okolo 40 (NP Malá Fatra má štyroch), ktorí zabezpečujú aj sprievody pre návštevníkov. Primárnym cieľom správy NP je nepretržitý výskum a monitoring prírodných hodnôt územia, neplytvajú časom na trenice s developermi.
Zaujímavé je, že stále prebiehajú jednania a rozloha národného parku sa postupne zväčšuje. Vznikajú tam partnerstvá s podnikateľmi a miestnymi záujmovými skupinami, čo prispieva k podpore národnej identity. Je prestíž mať logo národného parku na svojom výrobku. Napríklad na cestu domov nám nabalili kôš s miestnymi výrobkami, kde nechýbali pálenka, syr, klobása a iné miestne špeciality s logom národného parku.

Nationalparkbesucherzentrum Ennstal ©Stückler pre Oberösterreich Tourismus GmbH
V NP Kalkalpen sa neustále pracuje s návštevníkmi a verejnosťou, v súčasnosti disponujú šiestimi návštevníckymi centrami, či informačnými bodmi. Pri týchto službách sa úzko spolupracuje s rôznymi regionálnymi subjektami. Medzičasom u nás na Slovensku Správa NP Malá Fatra svoje jediné informačné stredisko prišla (na základe politického rozhodnutia bolo delimitované horskej službe).
Návšteva strediska v Mollne je pre mňa celoživotný zážitok, z ktorého dodnes čerpám inšpiráciu a dúfam, že aspoň na konci svojej profesionálnej kariéry sa dožijem, že raz budeme mat národné parky na európskej úrovni.
Gabriela Kalašová
Gabriela Kalašová pracuje s prestávkou od roku 1999 na Správe NP Malá Fatra. Je večna idealistka, ktorá sa stále snaží byť angažovaná a aktívna.
NAVŠTEVUJEŠ NÁRODNÉ PARKY V ZAHRANIČÍ?
MÁŠ V ARCHÍVE ZÁBERY, O KTORÉ BY SI SA RÁD PODELIL?
Myslíme si, že viacerí z vás radi cestujete a s otvorenými očami zisťujete , čo všetko vo svete funguje lepšie ako doma. V zahraničných národných parkoch ste sa toho určite veľa dozvedeli.
Tak nám o tom dajte vedieť:
Na úvod napíšte pár slov o sebe - kto ste, ako, kedy a do ktorého národného parku v zahraničí ste cestovali
Vyberte do max. 10 fotiek z fotoarchívu
Každú vybranú fotku popíšte, o čom hovorí a aké poznanie o lepšie fungujúcom národnom parku prináša (ponuka služieb, komunikácia s návštevníkom národného parku, mobiliár ai).
Takto vznikne zaujímavý fotopríbeh (fotoblog).
My ho s Vašim dovolením radi uverejníme na www.mysmeles.sk v sekcii BLOG a zazdieľame na našich profiloch na sociálnych sieťach.
Vaše príbehy posielajte do 15. marca na iveta@mysmeles.sk. Odmena v podobe nového dizajnového My sme les predmetu vás neminie.
Tešíme sa na vaše cestovateľské príbehy. #akofungujenarodnypark
MY SME LES - občianska iniciatíva
Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.