Ako funguje národný park
 Národný park Torres del paine, Čile
Národný park Torres del Paine sa nachádza v Čile v južnej Patagónii. Je to jeden z najväčších a najnavštevovanejších národných parkov v Čile. Ročne ho navštívi až 250 000 ľudí (preto samotu nečakajte) :). Nájdete tu ale ľadovce, jazerá, rieky, lesy, obrovské skalné masívy a za pár dní vystriedate asi každý jeden druh počasia :)

Pri vstupe do parku treba zaplatiť vstupné okolo 30€. Pred vstupom si musíte pozrieť inštruktážne video, kde sa dozviete o všetkých zákazoch a pravidlách Národného parku (je ich naozaj dosť). Zároveň je potrebné mať zabookované ubytovanie na každú jednu noc. Je zakázané vstúpiť do parku pokiaľ nemáte zabookované ubytovanie v jednotlivých campoch po ceste a je to prísne kontrolované. V parku je len jeden turistický chodník, krátky W track a dlhý O track (celkovo na 3-10 dní).

V národnom parku je zakázané odbočovať z ciest a prespávať mimo oficiálnych campov. Zabookované ubytovanie je Vám kontrolované takmer v každom campe, poprípade v staniciach lesných strážcov a bez nich sa ďalej v ceste nepohnete. Tak je zabezpečený aj obmedzený počet turistov v parku. (ubytovanie býva vypredané aj pol roka dopredu, predovšetkým lacnejšie stanové miesta).

Vzhľadom na extrémne podmienky Národný park niekoľko krát vyhorel, preto je prísne zakázané zakladať akýkoľvek oheň mimo vyhradených priestorov. Tie sa nachádzajú len campoch v budovách, poprípade veľkých stanoch. Na to si v parku dávajú naozaj veľký pozor a upozornenia nájdete na každom kroku.

Značenie na chodníkoch síce nenájdete ale cesta je vynikajúco prešlapaná a stratiť sa je takmer nemožné.

Každé jedno ubytovanie má k dispozícii niekoľko druhov prenocovania. Od klasického hotelového ubytovania (na kratšom w-tracku) cez prenájom stanu až po klasické stanové miesto, kde si rozložíte vlastný stan. Aj napriek ovysokej návštevnosti nájdete stany len v campoch a miestach na to určených. V každom campe si viete zadovážiť jedlo, pitie, plynové bomby a pivo :) V prípade, že si to objednáte dopredu, tak Vám camp zabezpečí stravu na celý deň.

Každá jedna časť cesty je časovo obmedzená. Nemôžete napríklad vyraziť na túru o 1 poobede, lebo trasa do najbližšieho campu trvá 8 hodín a tým sa predíde tomu, aby turisti chodili po chodníkoch po západe slnka. V každom campe nájdete okrem týchto informácií aj informácie o počasí, ktoré sú tu nesmierne dôležité. (mobilný signál v parku nie je, je možné si ale zaplatiť za obmedzený počet dát vo väčšine campov)

V parku nájdete množstvo chodníkov, ktoré sú uzavreté vzhľadom na obrovské množstvo turistov, ktorí po nich prešli a postupne sa späť zatrávňujú. Vždy sú vyrobené náhradné cesty.

Andrej Galica
Andrej Galica je horal z Liptova, ktorý rád spoznáva nové miesta. Navštívil už niekoľko národných parkov. Najviac si však cení Demänovskú dolinu kde sa angažuje ako člen OZ Pre Dolinu.
NAVŠTEVUJEŠ NÁRODNÉ PARKY V ZAHRANIČÍ?
MÁŠ V ARCHÍVE ZÁBERY, O KTORÉ BY SI SA RÁD PODELIL?
Myslíme si, že viacerí z vás radi cestujete a s otvorenými očami zisťujete , čo všetko vo svete funguje lepšie ako doma. V zahraničných národných parkoch ste sa toho určite veľa dozvedeli.
Tak nám o tom dajte vedieť:
Na úvod napíšte pár slov o sebe - kto ste, ako, kedy a do ktorého národného parku v zahraničí ste cestovali
Vyberte do max. 10 fotiek z fotoarchívu
Každú vybranú fotku popíšte, o čom hovorí a aké poznanie o lepšie fungujúcom národnom parku prináša (ponuka služieb, komunikácia s návštevníkom národného parku, mobiliár ai).
Takto vznikne zaujímavý fotopríbeh (fotoblog).
My ho s Vašim dovolením radi uverejníme na www.mysmeles.sk v sekcii BLOG a zazdieľame na našich profiloch na sociálnych sieťach.
Vaše príbehy posielajte do 15. marca na iveta@mysmeles.sk. Odmena v podobe nového dizajnového My sme les predmetu vás neminie.
Tešíme sa na vaše cestovateľské príbehy. #akofungujenarodnypark
MY SME LES - občianska iniciatíva
Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.