Slovenská lesnícka komora namiesto reagovania na zásadné pripomienky obviňuje a popiera očividnú realitu

3.8. 2024 Slovenská lesnícka komora namiesto odpovedania na zásadné argumenty odvádza diskusiu a obviňuje iniciatívu My sme les, že šíri klamstvá a polopravdy. Kým v našom stanovisku sme citovali vedecké publikácie a medzinárodné záväzky, SLK znovu operuje svojimi názormi, pričom opakovane a dokázateľne zavádza. 

Je naozaj zaujímavé, že v našom stanovisku sme uviedli viacero dobrých argumentov, pre ktoré nie je v poriadku znižovať rozsah bezzásahových lesov a prečo by sme mali robiť pravý opak – a SLK vo svojej reakcii nerozporovala ani jeden z nich. Namiesto toho vytrháva z kontextu informácie, odvádza pozornosť a nazýva naše stanovisko znôškou nekorektností, poloprávd a klamstiev. Voči tomu sa dôrazne ohradzujeme,” hovorí Ondrej Kameniar z Iniciatívy My sme les.

Pán Viszlai sa vo svojej reakcii pýta, kde sa za posledné desaťročia vysadili smrekové monokultúry a popri tom tvrdí, že je lesníkom 40 rokov a nič také nevidel.

Pán Viszlai má možno pravdu v tom, že prípadov, kedy sa za posledných niekoľko desaťročí vyrúbali prirodzené zmiešané lesy a nahradili sa smrekovými monokultúrami, bolo minimum. To je A, no treba povedať aj B: množstvo umelo vysadených smrekových monokultúr medzičasom dosiahlo rubný vek a na ich miesto sa znovu vysadili smrekové monokultúry, prípadne smrekové monokultúry s jemnou prímesou iných druhov, čo je prakticky to isté. Neexistuje, že človek, ktorý chodí po horách posledných 40 rokov a má niečo dočinenia s lesníctvom, si toto nevšimne,” hovorí Kameniar. 

V tejto reakcii ponúkame aj zdokumentovaných niekoľko konkrétnych príkladov – severné svahy Veľkej Smrekovice vo Veľkej Fatre, západné svahy spadajúce z Malej Smrekovice do Čierňav, ktorá je bočnou dolinou Ľubochnianskej doliny vo Veľkej Fatre, porast vo výške 900-1000 m n. m. v doline Kornietová v Ľubochnianskej doline, porasty v Jánskej doline (Nízke Tatry) a svahy Piľska na Orave. “Úprimne sa čudujem, že pán Viszlai sa vôbec pustil do tohto typu argumentácie. Pri troche snahy by sa takýchto príkladov dali nájsť desiatky. Určite je pravda, že k čiastočnej reflexii lesníctva za posledné desaťročia došlo a smrek sa vysádza menej ako pred 100 rokmi. No tvrdenie, že posledné desaťročia sa súvislé smrečiny už nevysádzajú, je očividným popretím reality. Ďalšia vec je, že po našich horách sú tisíce hektárov starých nepôvodných hospodárskych smrečín, ktoré bolo treba postupne pretvárať vnášaním pôvodných drevín. Bohužiaľ, takéto postupy sa uplatňovali len veľmi nedostatočne. Nedá sa preto zhodiť zo stola náš argument, že nevhodná hospodárska úprava lesov lesnými hospodármi a ignorovanie aktuálnej situácie s klimatickou zmenou priviedli naše lesy tam, kde sú,” hovorí Kameniar. 

Namiesto rozporovania ďalších vyjadrení pána Viszlaia pripomínam, že naša polemika bola primárne o útokoch SLK na bezzásah a podsúvaní ničím nepodloženého názoru, že chránené územia sú hlavným faktorom, spôsobujúcim zlý zdravotný stav lesa. SLK k týmto tvrdeniam nepredložila relevantné argumenty. Preto musíme nimi prezentovaný apel na vedenie ministerstiev naďalej vnímať len ako ničím nepodložený ideologický útok proti ochrane prírody a spochybňovanie aktuálneho vedeckého poznania,” uzatvára Kameniar.       

Obr. 1 Ani rozsiahla lykožrútová kalamita nespôsobila zmenu myslenia – na vyťažených plochách v príliš nízkych nadmorských výškach už zase odrastajú rozsiahle smrekové mladiny rôzneho veku. Ďalšie problémy zaručené… (zdroj: Ondrej Kameniar, jar 2017)

Obr. 2 Detailnejší pohľad na tú istú lokalitu. (zdroj: Ondrej Kameniar, jar 2017)

Obr. 3 Prevažne smrekové výsadby v Jánskej doline (Národný park Nízke Tatry), opäť v príliš malej nadmorskej výške (Ondrej Kameniar, jar 2018).

Obr. 4 Súvislé smrekové mladiny pod NPR Jánošíkova Kolkáreň z Ľubochnianskej strany, Národný park Veľká Fatra (zdroj: Ondrej Kameniar, jar 2019) 

Obr. 5 Dolina Kornietová, Ľubochnianska dolina, Národný park Veľká Fatra, nadmorská výška 900-1000 m n. m. (zdroj: Ondrej Kameniar, jar 2019)

Obr. 6 Cestou na Piľsko z Mútneho (zdroj: Ondrej Kameniar, jar 2017)

Obr. 7 Okolie cesty na Piľsko (Oravské Beskydy) z Mútneho na aktuálnej satelitnej snímke. Drvivá väčšina porastov okolo cesty sú mladé prehustené smrekové monokultúry. Začínajú v nadmorskej výške 826 m n. m. (zdroj: Google Earth, 2020)

———————————————————————–

Ak nás chcete podporiť v našej práci, môžete tak urobiť tu: https://mysmeles.darujme.sk/podporitmysmeles/ Ďakujeme! 💚

MY SME LES
Občianska iniciatíva
Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.
MY SME LES na facebooku
Podporte nás
Je nás už 71168
2024 © Všetky práva vyhradené. My sme les - občianska iniciatíva.
Ďakujeme režisérovi Jonášovi Karáskovi za kampaňové video My sme les.