List ministrovi životného prostredia Tarabovi

Vážený pán minister,

obraciame sa na Vás v nadväznosti na protest „Živá reťaz solidarity so slovenskou prírodou, inštitúciami ochrany prírody a ich zamestnancami“.

V našom liste chceme vyjadriť znepokojenie nad dianím v envirorezorte. Máme vedomosť o tom, že na príkaz štátneho tajomníka boli správam národných parkov zaslané riaditeľom Odboru riadenia národných parkov emaily so znením:

Podobné emaily boli zaslané na správy chránených krajinných oblastí (CHKO) vedením Štátnej ochrany prírody, a taktiež na Správu slovenských jaskýň (SSJ).

Podľa týchto emailov majú riaditelia určiť spolu zhruba 230 zamestnancov na prepustenie (80 národné parky, 120 CHKO, 30 SSJ).

Vyjadrujeme hlboké znepokojenie nad úmyslom takéhoto hromadného prepúšťania. Plošné prepúšťanie len na základe číselných či percentuálnych hodnôt, bez poznania personálnych potrieb jednotlivých organizácií, je ohrozením samotných odborných základov týchto organizácií. Okrem ohrozenia plnenia ich základných úloh bude znamenať tiež úplné zastavenie možnosti ich rozvoja.

Slovenské organizácie ochrany prírody, špeciálne správy národných parkov, sú už dnes v porovnaní s okolitým zahraničím násobne personálne poddimenzované, v dôsledku čoho nedokážu poskytovať ani zlomok porovnateľných služieb. Nerozumieme preto snahe ich ešte viac okliešťovať, zvyšovať nezamestnanosť v regiónoch, v ktorých sa nachádzajú, a takisto znižovať ich konkurencieschopnosť. 

Národné parky či chránené územia sú v okolitých krajinách klenotmi danej oblasti, dôležitými ekonomickými hráčmi a magnetmi pre návštevníkov. Sú najlepšou možnosťou, ako skĺbiť zachovanie prírodného dedičstva s ekonomickou prosperitou regiónu. 

Národné parky spravujú najvýznamnejšie prírodné dedičstvo Slovenska, pričom ochrana prírody v nich je podľa zákona nadradená nad ostatné činnosti. Ničenie tohto dedičstva v dôsledku nedostatočného personálneho zabezpečenia, napríklad v dôsledku poddimenzovaného počtu členov stráže prírody či odborníkov tvoriacich podklady k stanoviskám k ťažbám dreva či stavebným zámerom, môže byť trvalé. Preto Vás žiadame, aby ste napĺňali zmysel zákona, a v tejto súvislosti požadujeme nasledovné:

  1. Zastavenie zámeru prepúšťania odborníkov v ochrane prírody.
  2. Zastavenie zamestnávania neodborníkov a nekvalifikovaných straníckych nominantov vo vedení a na odborných pozíciách v organizáciách ochrany prírody.
  3. Navýšenie rozpočtov a personálneho stavu správ chránených území a národných parkov na úroveň bežnú v Rakúsku, Poľsku, Maďarsku či Česku.
  4. Riadne plnenie si úloh plánu obnovy a čerpanie eurofondov určených pre životné prostredie.
  5. Zachovanie fixnej percentuálnej hodnoty pre financovanie národných parkov v zákone o obchodovaní s emisnými kvótami.
  6. Zachovanie rozlohy národných parkov. Upozorňujeme, že redukcia ich rozlohy s cieľom nominálne zvýšiť podiel bezzásahu bude v rozpore s Európskou stratégiou biodiverzity do roku 2030 a pravdepodobne aj s Plánom obnovy a odolnosti, komponent 5, reforma 2. Zníženie ich ochrany by tiež zhoršilo odolnosť a pripravenosť našej krajiny a regiónov na zmenu klímy a spôsobilo stratu biodiverzity.

Okrem toho žiadame:

7. Upustenie od Vášho úmyslu novelou Zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredia sťažiť a zneprehľadniť prístup k informáciám ohľadne konaní podľa tohto zákona a vylúčiť verejnosť a susedné obce z vyjadrovania sa k významným stavbám v ich okolí ako priehradám, malým vodným elektrárňam, spaľovniam, skládkam, zjazdovkám či veterným turbínam v rámci zisťovacieho konania. Máme za to, že s prípadnými námietkami týchto dotknutých skupín a ich opodstatnenosťou sa majú vysporiadať úrady v rámci príslušných administratívnych konaní. Vylúčiť občanov alebo susedné obce z konaní a odkázať ich s ich výhradami rovno na správny súd je nesystémové a neefektívne. Sťažený prístup k informáciám a vylúčenie participácie  verejnosti či susedných obcí na posudzovaní zámerov s tak veľkým dopadom považujeme za hrubé porušenie ich záujmu na zachovaní zdravého životného prostredia v ich okolí. Za neprijateľné považujeme, že hydroelektrárne podľa predloženej novely už nemajú podliehať povinnému posudzovaniu vplyvov, ale len zisťovaciemu konaniu. Táto legislatívna úprava absolútne nereflektuje zlý stav našich vodných tokov a porušovanie rámcovej smernice o vode zo strany Slovenskej republiky. 

V prípade Vášho záujmu o stretnutie za účelom hlbšej diskusie a predstavenia našich konceptov pre ochranu prírody a chránené územia, ktorým sa viac ako desaťročie venujeme, takéto stretnutie uvítame.

MY SME LES
Občianska iniciatíva
Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.
Podporte nás
Je nás už 71168
2024 © Všetky práva vyhradené. My sme les - občianska iniciatíva.
Ďakujeme režisérovi Jonášovi Karáskovi za kampaňové video My sme les.