MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA POVOLILO ZABIŤ DESIATKY BOBROV

11.1.2025 – Ministerstvo udelilo výnimku na odstrel 36 jedincov zákonom chráneného bobra vodného. Ide pritom o živočícha, ktorý je prospešný a svojou činnosťou zadržiava vodu v krajine, čím nás chráni pred následkami zhoršujúcej sa klimatickej krízy. Ochranári z iniciatívy My sme les kritizujú ministerstvo, ktoré namiesto ochrany prírody povoľuje zabíjanie chránených druhov. Rezort by mal upustiť od zastaralých praktík a sústrediť sa na moderné riešenia, preventívne opatrenia a šírenie osvety medzi správcami tokov.

Iniciatíva My sme les získala časti dokumentu, z ktorého vyplýva, že Ministerstvo životného prostredia udelilo koncom novembra 2024 výnimku na usmrtenie až 36 jedincov bobra vodného na vodných tokoch Trnávka, Latorica a Bodrog.

Ochranári upozorňujú, že takéto masívne zabíjanie bobrov je v príkrom rozpore s významom bobra pre vodozádržnú schopnosť krajiny a jej biodiverzitu. „Bobor bol u nás približne pred 150 rokmi vyhubený a len v posledných desaťročiach sa postupne vracia. Napríklad vo Veľkej Británii ho musia do prírody prácne navracať. V mnohých krajinách Európy a Severnej Ameriky oceňujú, že sa bobor vracia a pomáha im úplne zadarmo čeliť suchám, prívalovým zrážkam, zlepšuje kvalitu vody, zabraňuje erózii pôdy, ochladzuje prostredie a navracia život do krajiny. Slovensko ide opačným smerom a namiesto ochrany ideme likvidovať tohto najväčšieho spojenca v ťažkých časoch klimatickej krízy a krízy biodiverzity. A to navyše s požehnaním inštitúcie, ktorá by sa podľa názvu mala najviac zasadzovať za jeho ochranu,” hovorí Ondrej Kameniar z Iniciatívy My sme les, vyštudovaný zoológ a ekológ, ktorý sprevádza aj exkurzie o bobroch

Ak ministerstvo skutočne vydalo takéto rozhodnutie a v takomto rozsahu, je to škandalózne. Od ministerstva sme si vyžiadali kompletné rozhodnutie a informácie k už prípadne usmrteným bobrom, zvažujeme podniknutie ďalších krokov,“ dopĺňa Marek Kuchta z iniciatívy My sme les.

Zabíjanie bobrov je väčšinou neúčinné, keďže ich pomerne rýchlo môže nahradiť iný jedinec. Rovnako je na tom mechanické ničenie hrádzí – bobry si dokážu stavbu obnoviť často aj v priebehu pár dní. Takisto vie znovu upchať priepust, ktorého čistenie býva nákladné. Oveľa lepšie výsledky sa dajú dosiahnuť preventívnymi opatreniami. V zahraničí sa využívajú zariadenia, ktoré bránia bobrom upchávať priepusty alebo stavať hrádze na neželaných miestach, prípadne sa dajú využiť kovové siete na ochranu stromov pred ohryzom, či bariéry, cez ktoré sa bobor nedostane. Pokojné spolužitie bobra a človeka je možné. Súčasné vedenie MŽP však vôbec nerieši prevenciu a moderné prístupy k ochrane životného prostredia sú im vzdialené. Na škodu prírode a aj všetkým obyvateľom tejto krajiny,“ uzatvára Kameniar. 

Škody, spôsobované bobrami sú v porovnaní s ich prínosom zanedbateľné:

  • Vedecká štúdia v roku 2021 vyčíslila hodnotu ekosystémových služieb jedného kilometra štvorcového bobrieho biotopu až na 69 000 dolárov (v prepočte 67 000 eur) ročne. 
  • Kým presun problémového bobra vyšiel v priemere na 5 dolárov, následné benefity na pôde boli vyčíslené až na 300 dolárov na jedinca
  • Kým bobry strieľali, chytali a ničili im hrádze, tak každý investovaný dolár ušetril 30 centov, čiže náklady boli vyššie ako osoh. Keď sa zaviedli inovatívne opatrenia, tak každý investovaný dolár priniesol úsporu až 8 dolárov
  • V USA v roku 2012 po katastrofálnych suchách v Kalifornii zistili, že lokality s výskytom bobra mali výrazne nižšie náklady na zavlažovanie. Ďalším benefitom bola aj ochrana pred požiarmi, ktoré sa v oblastiach vyskytovali až 3 krát menej. Bobrie mokrade slúžia ako prirodzená protipožiarna bariéra

Výzyvame Ministerstvo životného prostredia, aby si plnilo svoje poslanie, ktorým je ochrana prírody. Je nevyhnutné, aby vedenie rezortu namiesto zastaralého prístupu prinášalo inovatívne riešenia, preventívne opatrenia a šírilo osvetu medzi správcami tokov.

MY SME LES
Občianska iniciatíva
Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.
Podporte nás
Je nás už 71168
2024 © Všetky práva vyhradené. My sme les - občianska iniciatíva.
Ďakujeme režisérovi Jonášovi Karáskovi za kampaňové video My sme les.