Tatranský národný park plánuje prikrmovanie blízko turistických chodníkov, bude to lákať medvede a vytvárať nebezpečné situácie

17.4.2025

Správa Tatranského národného parku dostala povolenie na prikrmovanie a vnadenie zveri v blízkosti turistických chodníkov. Prikrmovanie môže zvýšiť riziko incidentov medzi človekom a medveďom a ohroziť nič netušiacich turistov. 

Okresný úrad Poprad vydal vo februári 2025 súhlas na vnadenie a prikrmovanie zveri objemovým, dužinatým a jadrovým krmivom v Tatranskom národnom parku. Iniciatíva My sme les však upozorňuje, že až 42 lokalít, na ktorých plánuje Správa TANAP-u prikrmovať zver, sa nachádza v blízkosti turistických chodníkov, cyklotrás, zastavaného územia obcí, ciest a železničnej trate. Ide o miesta ako Tatranská magistrála, Cesta slobody, Štrbské pleso alebo Dolný Smokovec. (viď priložené mapy)

Umiestňovanie potravy v blízkosti turistickej infraštruktúry môže zvyšovať riziko nebezpečných stretov medzi medveďmi a návštevníkmi národného parku. Potrava predkladaná v blízkosti železničnej trate a cestných komunikácií môže tiež zvyšovať pravdepodobnosť dopravných nehôd so zverou,“ upozorňuje Marián Hletko z Iniciatívy My sme les.

Voľne dostupná potrava na krmoviskách môže skracovať obdobie zimného spánku (hibernácie) medveďov a spôsobovať, že sa budú zdržiavať v blízkosti týchto umelo vytvorených zdrojov potravy.

Správa TANAP-u vo svojej žiadosti uvádza, že prikrmovanie zveri plánuje vykonávať iba v čase núdze. Iniciatíva My sme les je však presvedčená, že prikrmovanie zveri nemá na území národného parku žiadne opodstatnenie, nakoľko narúša prírodné procesy, ktoré majú v národnom parku zohrávať kľúčovú úlohu.     

Ani prípadnú argumentáciu škodami spôsobenými jeleňou a srnčou zverou na lesných porastoch a snahu týmto škodám zamedziť prostredníctvom prikrmovania nemožno pokladať  za relevantnú. Bezpečnosť občanov musí byť na prvom mieste a prikrmovanie potravou lákajúcou medvede do blízkosti občianskej infraštruktúry je s bezpečnosťou nezlučiteľné. Správa TANAP-u vo svojej žiadosti a ani v nasledujúcom odbornom stanovisku navyše neuvádza, že prikrmovaním zveri chce zabrániť hospodárskym škodám. 

Absurdnosť tohto prípadu zvýrazňuje fakt, že samotná Správa TANAP-u v odbornom stanovisku priznáva, že predkladané krmivo môže pôsobiť ako lákadlo pre medvede. K vydaniu rozhodnutia pritom prišlo v období, kedy platila mimoriadna situácia na celom území okresu Poprad pre nežiadúci výskyt medveďov. Rozhodnutie okresného úradu považujeme z dôvodu procesných pochybení a  jeho zmätočnosti za nezákonné a vyzývame Správu TANAP-u, aby od svojho zámeru upustila. Proti rozhodnutiu okresného úradu sme podali odvolanie. 

Krmoviská a vnadiská sa v minulosti stali jedným z hlavných zdrojov potravy medveďa hnedého v Európe. Potvrdzuje to aj prípad z Tatranského národného parku kde asi 20-ročný samec medveďa pravidelne navštevoval skoro 50 poľovníckych krmovísk. Ukázali to dáta z monitorovacieho obojku. 

Iniciatíva My sme les nedávno spustila formulár https://tinyurl.com/vnadiska na nahlasovanie problematických vnadísk a krmovísk. Obyvatelia môžu takéto lokality nahlásiť spolu s fotografiami a GPS súradnicami. My sme les po preverení prípadu iniciuje odstránenie problematických vnadísk.

MY SME LES
Občianska iniciatíva
Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.
Podporte nás
Je nás už 71168
2024 © Všetky práva vyhradené. My sme les - občianska iniciatíva.
Ďakujeme režisérovi Jonášovi Karáskovi za kampaňové video My sme les.