16. mája 2025
Návrh novej zonácie Tatranského národného parku (TANAP), ktorý oznámil Okresný úrad Prešov, zásadne znižuje úroveň ochrany nášho najstaršieho národného parku. Materiál vypracovaný Správou TANAP-u nielenže nezodpovedá zákonným požiadavkám, ale ignoruje aj rozhodnutie Európskeho súdneho dvora a nové míľniky Plánu obnovy. Iniciatíva My sme les a občianske združenie Prales preto vyzývajú na jeho stiahnutie a prepracovanie.
Návrh je podľa ochranárov nekompletný – chýba povinný program starostlivosti, čo môže spôsobiť právnu neistotu pre tisíce vlastníkov a správcov pozemkov v národnom parku. „Okresný úrad v Prešove nám potvrdil, že takýmto dokumentom nedisponuje, čo je v priamom rozpore s legislatívou,“ upozorňuje Milan Olekšák z iniciatívy My sme les.
Šokujúce je tiež to, že Rada národného parku, ktorá je dôležitým poradným, odborným a konzultačným orgánom, nebola k návrhu vôbec prizvaná a neprerokovala ho. Ide pritom o najzásadnejší dokument, ktorý určuje budúcnosť ochrany TANAP-u.
Obsah zonácie je podľa ochranárov mimoriadne problematický. Návrh nezaraďuje tisícky hektárov starých lesov a biotopov hlucháňa hôrneho do prísne chránenej zóny A, hoci to vyžaduje Plán obnovy a odolnosti. Európska komisia minulý týźdeň formálne upozornila Slovensko, že po prehratom súdnom spore o ochranu hlucháňa hôrneho neprijalo potrebné opatrenia. V prípade nečinnosti hrozia Slovensku státisícové pokuty denne. Do zóny A takisto nie sú zaradené ani viaceré veľmi cenné lokality ako Trstený žľab, Kamenistá dolina či Baranec.
Pobúrenie vyvoláva zaradenie Jaloveckej doliny do najmenej chránenej D zóny, hoci ide o hodnotnú lokalitu. Minulotýždňový požiar v doline bol predstaviteľmi Ministerstva životného prostredia SR – ministrom Tomášom Tarabom a štátnym tajomníkom Filipom Kuffom – zneužitý na spochybnenie bezzásahového režimu. Okolnosti vzniku požiaru však vyvolali podozrenia z úmyslu s cieľom vytvoriť tlak na zníženie ochrany.
„Predloženým návrhom predstavitelia národného parku zahodili do koša štvrťstoročnú snahu o ochranu Tatier. Symbol našej národnej hrdosti chce táto vládna garnitúra a jej nominanti odovzdať do rúk ťažbárom, poľovníkom a developerom,“ varuje Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les.
Bývalý pracovník Správy TANAP Karol Kaliský dodáva: „Škandalózny návrh, ktorý dnes predkladá TANAP, je v skutočnosti namierený aj proti samotným neštátnym vlastníkom lesov v Západných Tatrách. Ak bude schválený, urbárnici môžu prísť o milióny eur z kompenzácií za neťaženie.“ Chýba totiž akákoľvek bezzásahová jadrová zóna v šiestich dolinách – táto je pritom podstatou každého národného parku.
Vyzývame Správu TANAP-u, aby návrh okamžite stiahla a prepracovala tak, aby zodpovedal zákonu, záväzkom z Plánu obnovy a odolnosti a predovšetkým potrebám ochrany prírody.