10.4.2025
Na Chopku v stredisku Jasná má vyrásť nová zjazdovka Luková – Otupné. Podľa Správy Národného parku Nízke Tatry môže za obeť padnúť takmer 100-tisíc metrov štvorcových lesov a biotopov európskeho významu, ktorých hodnota je vyše 5,5 milióna eur. Rozsiahly a devastačný zásah do národného parku hrozí kvôli lyžiarskej trati pre menej zdatných lyžiarov. Okresný úrad v Žiline aktuálne rozhoduje, či odsúhlasí zásah do biotopov a udelí výnimky. Bolo by škandalózne, ak by rozhodol v rozpore so stanoviskami Správy národného parku, ktorá s výstavbou nesúhlasí.
Nová zjazdovka bude znamenať obrovský stavebný zásah do prírody. Odhadujeme, že plánované presuny zeminy zodpovedajú približne 15 000 nákladným autám. Projekt nevyužíva už existujúci terén, ale pôjde skôr o technickú stavbu, ktorá trvalo negatívne ovplyvní vzhľad krajiny. Trať má sprístupniť lokalitu pre menej zdatných lyžiarov a „oficiálne” prezentovaným, ale nie veľmi pravdepodobným cieľom je zvýšiť bezpečnosť v stredisku. Paradoxne, väčšina (58%) úrazov sa udeje práve na ľahkých zjazdovkách, teda na rovnakých, ako je tá plánovaná. Iba 1,5% úrazov v stredisku Jasná sa stane na ťažkých zjazdovkách.
O výstavbu lyžiarskej zjazdovky požiadala spoločnosť Tatry Mountain Resorts. Správa Národného parku Nízke Tatry dala k žiadosti zamietavé stanovisko a s výstavbou zjazdovky nesúhlasí. Rozhodnúť teraz musí Okresný úrad Žilina.
„Sme radi, že Správa Národného parku Nízke Tatry v tomto prípade vydala stanovisko, aké by sa od správy národného parku v takomto prípade očakávalo. Veríme, že zvíťazia odborné argumenty a Okresný úrad Žilina nepôjde proti stanoviskám Správy Národného parku,”, hovorí Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les.
Dopad novej zjazdovky na životné prostredie a Národný park Nízke Tatry by bol výrazný. Okrem trvalého zničenia 100 tisíc m2 lesa a biotopov sa poškodí aj okolitá príroda. Zmenia sa napríklad svetelné podmienky, vodný režim, počas stavby budú rušené chránené živočíchy a ich mláďatá a hrozí kontaminácia pôdy olejovými látkami zo strojov a vozidiel. Výstavbou zjazdovky sa zlikvidujú aj chránené druhy rastlín, pričom zákon neumožňuje udeliť výnimku na takúto činnosť. Nová zjazdovka zvýši aj požiadavky na odber vody pre umelé zasnežovanie, ktoré je už dnes neudržateľné. Pri dnešnom trende nedostatku zrážok môže ohroziť aj potoky a vodné zdroje v okolí. Hrozí, že nebude zachovaný minimálny biologický prietok v dotknutých vodných tokoch, nutný na prežitie živočíchov.
Iniciatíva My sme les sa prihlásila do povoľovacieho konania a naše pripomienky sme zaslali aj Okresnému úradu v Žiline. Veríme, že okresný úrad si osvojí zamietavé stanovisko Správy národného parku a aj naše argumenty. Nemyslíme si, že je potrebné rozširovať lyžiarske stredisko, ktoré má aktuálne 52 km zjazdoviek o ďalšiu novú zjazdovku, ktorej padne za obeť 100 tisíc metrov štvorcových lesov a prírody.
Vizualizácia novej zjazdovky, pohľad zo Sinej. Zdroj: Iniciatíva My sme les