Novou zonáciou Tatranského národného parku sa bude zaoberať prokuratúra

26.5.2025

Iniciatíva My sme les považuje novú zonáciu Tatranského národného parku (TANAPu) za nezákonnú a preto podala podnet na prešetrenie na prokuratúru v Prešove. K zonácii nebol zverejnený návrh programu starostlivosti, ktorý má byť podľa zákona povinnou súčasťou zonácie.

Vzhľadom k tomu, že program starostlivosti nebol zverejnený na úradnej tabuli považujeme to za  porušenie Zákona o ochrane prírody a krajiny. Nezverejnením tohto dokumentu (programu starostlivosti), ktorý je povinnou súčasťou procesu môže dôjsť vo vzťahu k dotknutým vlastníkom, správcom a nájomcom pozemkov, dotknutým orgánom štátnej správy, obciam a pozemkovým spoločenstvám ku kráteniu a obmedzeniu ich práv a právom chránených záujmov. Chýbajúca dokumentácia znamená, že zonáciou dotknuté fyzické ako aj právnické osoby nemajú na pripomienkovanie kompletné a úplné informácie, ktoré vyžaduje legislatíva na úseku ochrany prírody a krajiny. Nemôžu tak plne uplatniť svoje právo pripomienkovať kompletný návrh. Pre vlastníkov zároveň vzniká právna neistota, ako budú návrh zonácie a príslušné dokumenty nastavovať správu ich pozemkov.

Predmetný dokument má totiž významne dopĺňať projekt ochrany o konkrétne opatrenia na zabezpečenie dlhodobej priebežnej starostlivosti o chránené územie a jeho ochranné pásmo vrátane finančných nákladov. 

“Pre porušenie zákona sme podali podnet na Krajskú prokuratúru v Prešove a žiadame zrušiť predloženú zonáciu a nahradiť ju takou, ktorá bude v súlade zo zákonom o ochrane prírody, teda bude obsahovať okrem projektu ochrany aj program starostlivosti,” potvrdil Marek Kuchta z iniciatívy My sme les.

Problematický nie je len chýbajúci program starostlivosti, ale celý návrh novej zonácie TANAPu, ktorý zásadne znižuje úroveň ochrany nášho najstaršieho národného parku. Materiál vypracovaný Správou TANAP-u nielenže nezodpovedá zákonným požiadavkám, ale ignoruje aj rozhodnutie Európskeho súdneho dvora a nové míľniky Plánu obnovy. Návrh nezaraďuje tisícky hektárov starých lesov a biotopov hlucháňa hôrneho do prísne chránenej zóny A, hoci to vyžaduje Plán obnovy a odolnosti. Európska komisia minulý týźdeň formálne upozornila Slovensko, že po prehratom súdnom spore o ochranu hlucháňa hôrneho neprijalo potrebné opatrenia. V prípade nečinnosti hrozia Slovensku státisícové pokuty denne. Do zóny A takisto nie sú zaradené ani viaceré vzácne lokality ako Trstený žľab, Kamenistá dolina či Baranec. Pobúrenie vyvoláva aj zaradenie Jaloveckej doliny do najmenej chránenej D zóny, hoci ide o veľmi hodnotnú lokalitu a poslednú väčšiu dolinu bez prístupovej cesty, vďaka čomu sa v nej zachovala cenná príroda.

MY SME LES
Občianska iniciatíva
Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.
Podporte nás
Je nás už 71168
2024 © Všetky práva vyhradené. My sme les - občianska iniciatíva.
Ďakujeme režisérovi Jonášovi Karáskovi za kampaňové video My sme les.