Kto sme | My Sme Les - občianska iniciatíva

 Kto sme?

Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku. Sme zhrození z ťažby dreva, ktorá v nich prebieha. Sme znepokojení z prístupu štátnych orgánov, ktorý ich ohrozuje. Sme ľudia, ktorí milujú lesy a chcú ich chrániť aj pre budúce generácie.

Pridať sa možeš aj ty!

Prečítaj si naše desatoro a ak súhlasíš, pridaj sa k nám aj ty.

My sme les tvorí už 71145 ľudí:

Iniciátori:

 Erik Baláž
 Karol Kaliský
 Jonáš Karásek
 Ľudmila Kolesárová
 Jakub Ptačin
 Rastislav Mičaník
 Jakub Mrocek
 Iveta Niňajová
Viac o iniciátoroch.

My sme les podporujú aj odborníci:

 prof. RNDr. Mikuláš Huba, CSc.
 RNDr. Judita Kochjarová, PhD.
 RNDr. Daniel Dítě, PhD.
 doc. RNDr. Ľubomír Kováč, CSc.
 doc. RNDr. Marcel Uhrin, PhD.
 RNDr. Andrej Mock, PhD.
 RNDr. Peter Bačkor, PhD.
 RNDr. Milan Valachovič, PhD.
 Mgr. Ladislav Naďo, PhD.
 doc. Ing. Michal Wiezik, PhD.
 RNDr. Jozef Šibík, PhD.
 Ing. Juraj Švajda, PhD.
 Ing. Ján Topercer, CSc.
 doc. RNDr. Tomáš Derka , PhD.
 Ing. Miroslav Blaženec, PhD.
 Ing. Martin Mikoláš PhD.
 a ďalší...
Celý zoznam odborníkov

Povedali o lese:

Erik Baláž
  Prirodzený svet prírody je plný živých bytostí najrôznejších veľkostí, tvarov a farieb. Je to fascinujúci, priam dokonalý svet, výtvor evolúcie, ktorý človek nikdy nedokáže vyrobiť. Dokáže ho však zničiť. Život, ktorý sa vyvíjal milióny rokov nám mizne pred očami. Nemôžem uveriť tomu, že toto ničenie je správne, a že neexistuje iná možnosť. Vždy existuje alternatíva.

Erik Baláž

Karol Kaliský
  Už ako malý chlapec som vnímal, že ten les, v ktorom mi spod nôh vyletel hlucháň, kde mi čučoriedky siahali po pás a kde ležali telá štyristoročných stromov pokryté machom, je najkrajší. Postupne z neho začalo kúsok po kúsku ubúdať. Cítil som, že s ním odchádza aj kúsok zo mňa. Uvedomil som si, že ak sa ten les nepodarí zachrániť, tak to, čo som mal možnosť v detstve zažiť ja, už moje deti nezažijú.

Karol Kaliský

Ľudmila Kolesárová
  Neviem sa nikde tak nadýchnuť, ako v lese. Je tichý, pokorný, neoklame, je najmúdrejší. Človek sa nemôže tváriť, že je múdrejší. Tak to nie je. Človek je len okamih. Les môže byť večnosť.

Ľudmila Kolesárová

Jakub Ptačin
  Les je pre mňa dokonalý organizmus vo svojej kráse, pokoji a svojich procesoch a fungovaní. Nič viac nepotrebuje a keď som v ňom, často nič viac nepotrebujem ani ja. Japonci majú slovo označujúce pojem "kúpanie sa v lese" (Shinrinyoku), ktorý používajú keď idú hlboko do lesa načerpať nové sily. Presne takéto slovo mi v slovenčine chýba.

Jakub Ptačin

Juraj Tabaček
  Les je pre mňa miesto, ktoré ma robí kompletným. Ten príjemný typ špeciálneho pokoja, od ktorého často prehnane očakávam, že ma odstrihne od hluku a zbesilosti civilizácie. Vždy som si myslel, že les je veľký a múdry organizmus a stromy sú len jeho viditeľnou časťou. Veľmi chcem aby sa aj moje deti v lese nielen orientovali, ale aj vyznali. A tak dúfam, že na tento téning im ešte trochu lesa dokážeme ustrážiť... Myslím, že v lese môžeme nájsť viac ako huby a bobule, môže sa stať, že tam stretneme SEBA...

Juraj Tabaček

Slávka Halčáková
  Keď som v lese, cítim sa najviac doma. Načerpám energiu a vypustím tam náklad z rýchleho spôsobu života a cítim sa bližšie k sebe a spojená so všetkým živým. V lese si najviac uvedomujem, ako sme sa vzdialili od toho, čo je nám prirodzené a bez čoho život nie je možný. Je čas, aby sme si uvedomili, že lesy máme chrániť a rešpektovať. Ak ktorýkoľvek politik nemá vo svojom programe starostlivosť o životné prostredie, jeho verejné angažovanie nemá zmysel. Načo nám bude ekonomika bez prírody? Tak necitlivo ako sa chováme k našim lesom, tak necitlivo sa chová človek k človeku a k sebe samému. My sme ten les, to je naše zrkadlo.

Slávka Halčáková

Marcel Forgáč
  Rád sa dívam na les zhora, z tatranských stien. Vyzerá ako oceán. Tajomnosťou a intenzitou vône nezaostáva.Vidím len hladinu a tuším bohatstvo pod ňou. A každý, kto les miluje vie, že sa v ňom môžeme stať objaviteľom ako Cousteau pod naozajstnou hladinou.

Marcel Forgáč

Adriana Forgáčová
  Keď zlyhajú ľudia a služby, les nesklame. Vždy, keď vchádzame do lesa, uzatvárame úžasný výmenný obchod. Nechávame tam svoj nepokoj a odnášame si presný opak. Pokoj a harmóniu. Za nič, len za kúsok pokory a vďačnosti. Tú musí pocítiť každý, kto vstúpi do lesa len tak, na vlastných nohách, s batohom na pleci. Nie na sedadle trojlitrového SUVéčka, či s motorovou pílou v ruke. Neberme si viac, než potrebujeme. Pokoj a voňavý vzduch v pľúcach, zopár húb v košíku. Na jeseň vôňu opadaného lístia vo vlasoch a v lete chuť sladkých jahôd na jazyku. Nič viac si neberme a nič tam nenechávajme. Iba odtlačok vlastnej topánky vo vlhkej hline.

Adriana Forgáčová

Peter Novák "ŠARKAN"
  Sú krajiny, ktoré majú krásne pláže. My máme krásne lesy. Teda ešte ich máme, ale je ich stále menej. Bohužiaľ najväčším škodcom nie je lykožrút ale človek s motorovou pílou. Z detstva si pamätám napríklad Nízke Tatry ako krásnu nekonečnú zelenú horu, nie ako spustošenú planinu. Stále platí, že príroda si bez človeka ľahko poradí, ale my bez nej neprežijeme.

Peter Novák "ŠARKAN"

Ján Gordulič
  Les je podľa mňa jeden z najrozvinutejších a najdôležitejších živých organizmov na svete. Mám hrozne rád stromy, fascinuje ma ich rôznorodosť, majestátnosť a životaschopnosť. Prežijú takmer čokoľvek a zdá sa, že jedným z ich najväčších súčasných nepriateľov je ľudská pažravosť.

Ján Gordulič

MY SME LES - občianska iniciatíva

Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.

info@mysmeles.sk

My sme les na Facebooku

My sme les na Instagrame