Ochrana národných záujmov podľa SNS

Ochrana národných záujmov podľa SNS: drevo z hlucháních lesov Tatranského národného parku končí v zahraničí.

Drevo z nedávno medializovanej rozsiahlej ťažby v okolí Tatranskej Javoriny odchádza do zahraničia. Vyplýva to zo zistení našej iniciatívy My sme les, v rámci ktorej sme na vyťažené drevo umiestnili GPS zariadenie. Spoločne s Greenpeace Slovensko vyzývame ministerstvo, aby prestalo ničiť naše národné bohatstvo – lesy chránených území, ktoré patria všetkým obyvateľom Slovenska.  

Tvrdenia súčasného vedenia rezortu životného prostredia o ochrane národných záujmov, rozvoji vidieka či o tom, ako slovenské drevo potrebujeme na Slovensku, sú v príkrom rozpore s ich konaním. Upozorňujeme na to spolu s ochrancami prírody z Greenpeace Slovensko. Ako ukazujú dáta z GPS zariadenia, vyťažené drevo z chráneného územia medzinárodného významu, z biotopu ohrozeného hlucháňa hôrneho a plánovanej zóny najprísnejšej ochrany národného parku, nezostáva na Slovensku, ale putuje do zahraničia. 

GPS tracker umiestnený v kmeni vyťaženého stromu z lesného skladu v národnom parku cestoval cez Poprad, Liptovský Mikuláš a Žilinu. Na hraničnom priechode Mosty u Jablunkova drevo opustilo územie Slovenska a zamierilo k Ostrave. Skončilo v českej obci Staříč, na veľkom sklade dreva. Nachádza sa tam nadnárodná spoločnosť s centrálou v Rakúsku, ktorá však pôsobí vo viacerých krajinách a deklaruje, že všetky výrobky pochádzajú z dreva z udržateľného hospodárenia a sú certifikované systémom PEFC. V obci Staříč by táto spoločnosť podľa jej vlastnej webstránky mala prevádzkovať pílu. 

“Celý tento príbeh je veľmi smutný. Od dosadenia nekompetentného pytliaka na čelo TANAP-u až po zneužívanie kalamitnej ťažby na vyrúbanie tisícok zdravých stromov či suchárov,z ktorých už lykožrút dávno vyletel. Ministerstvo životného prostredia doslova rozoberá na súčiastky chránené územie v národnom parku, riskuje astronomické pokuty od Európskej únie a ešte navyše drevo z neho bez pridanej hodnoty odosiela do zahraničia ako surovinu,” uviedol Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les.

Spolu s aktivistami Greenpeace Slovensko sme preto navštívili miesto, odkiaľ drevo odišlo, aby ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi vyslali jasné stanovisko.

“Tatranský národný park patrí nám všetkým, ktorí v tejto krajine žijeme. Je to pýcha a bohatstvo všetkých obyvateľov Slovenska, plné vzácnych biotopov, fauny a flóry, a nie ihrisko pre pár vyvolených, ktorí sa rozhodli zlikvidovať ho v záujme biznisu s drevom. Preto má náš aktivista na fotografii masku s tvárou ministra Tarabu,” uviedla hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová.        

Poctivá ochrana územia národného parku by podľa ochrancov prírody miestnym okrem priaznivého životného prostredia priniesla aj množstvo príjmov z cestovného ruchu, podobne, ako je to len o pár kilometrov ďalej, ža slovensko-poľskými hranicami. 

“Lenže súčasné vedenie ministerstva a národného parku sa rozhodlo pokračovať v zmesi ekonomiky 19. storočia a papalášskych manierov, ktorá okrem zničenia životného prostredia bude mať z dlhodobého hľadiska za následok aj celkovú stagnáciu až úpadok regiónu,” dodal Kameniar..   

Tatranský národný park momentálne riadi Peter Olexa, nominant SNS, ktorého vo funkcii podržal minister Taraba aj po prevalení škandálu s v minulosti upytliačeným vlkom. SNS tak má podľa ochrancov prírody plne pod kontrolou dianie v národnom parku, podľa informácií medializovaných minulý týždeň ho dokonca ovláda vysoko nad rámec bežný v rezorte. 

MY SME LES
Občianska iniciatíva
Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.
MY SME LES na facebooku
Podporte nás
Je nás už 71168
2024 © Všetky práva vyhradené. My sme les - občianska iniciatíva.
Ďakujeme režisérovi Jonášovi Karáskovi za kampaňové video My sme les.