Pod zámienkou lykožrútovej kalamity začali Lesy SR ťažbu v starých zmiešaných lesoch v Nízkych Tatrách. Ochrancovia prírody na mieste žiadali zastavenie ťažby

Vo vzácnej lokalite Studienec v Nízkych Tatrách spustili štátne Lesy SR ťažbu údajne kalamitného dreva. V území Natura 2000 začali však pod zámienkou ťažby lykožrútom napadnutých smrekov rúbať aj vyše 200-ročné jedle, buky, javory aj zdravé smreky. Ochrancovia prírody z Iniciatívy My sme les, občianskeho združenia Prales a Greenpeace Slovensko spolu s viacerými dobrovoľníkmi vyzývajú kompetentných na okamžité ukončenie ťažby.

16.8.2024 Vo vzácnych lokalitách Studienec a Marková, ktoré boli pôvodne navrhnuté do A-zóny Národného parku Nízke Tatry, zatiaľ podľa ochrancov prírody vyťažili približne 250 m3 dreva. Ide o zmiešané lesy, ktoré sú zahrnuté medzi územia európskeho významu a navyše majú veľký význam pokiaľ ide o ochranu pôdy pred eróziou a tiež pri ochrane vodozádržnej funkcie lesa. Aktivisti zároveň upozorňujú, že vyťažený bol súvislý pás stromov.

Celkovo má ťažba na lokalite Studienec dosiahnuť až 2100 stromov. Na základe údajov z Plánov starostlivosti o les musí ísť o kalamitnú ťažbu, keďže žiaden iný druh ťažby v tomto poraste nie je povolený. Ťažia sa však z veľkej väčšiny zdravé stromy, dokonca iných druhov ako smrek: hlavne jedle, ale aj buky, borovice a javory. Iniciatíva My sme les odhaduje, že lykožrútom napadnuté smreky predstavujú približne iba 15 percent celkového objemu.

“Takáto ťažba je neobhájiteľná a jednoznačne poškodzuje túto vzácnu lokalitu, ktorá mala byť už dávno chránená. Les, v ktorom začali ťažbu bol veľmi zachovalý, nemal ďaleko od pralesa. Očividne tu vôbec nejde o ochranu pred lykožrútom, ale o vyťaženie čo najväčších objemov dreva,” hovorí Ondrej Kameniar z Iniciatívy My sme les. 

Lesy obhospodaruje štátny podnik Lesy SR, sú teda v kompetencii ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča a zároveň pod dozorom Správy Národného parku Nízke Tatry, keďže patria do jeho ochranného pásma.

Marek Kuchta z iniciatívy My sme les, ktorý je zároveň bývalým riaditeľom Národného parku Nízke Tatry, upozorňuje, že lesy sú súčasne pod kontrolou ministerstva životného prostredia, ktoré vedie Tomáš Taraba: “Ak má byť toto doslova protizákonné rabovanie zmiešaných lesov pod dohľadom oboch rezortov  príkladom avizovanej spoločnej iniciatívy ministrov pre zmiešané lesy, je načase, aby si ľudia uvedomili, ako budú vyzerať ich ďalšie kroky.”

Podľa Mareka Kuchtu pritom nejde o hocijaký obyčajný les: “Je to unikátny starý porast s približne rovnakým zastúpením jedle a smreka a prímesou listnáčov a borovice, navyše na strmej sutine s veľmi tenkou vrstvou pôdy. To, že ťažbou vznikne rozsiahla holina, znamená, že pod rúškom smrekovej lykožrútovej kalamity sa ťažia v podobných množstvách aj jedle, medzi nimi mnoho stopäťdesiat až viac ako dvesto ročných exemplárov. Tie v kalamitnej ťažbe nemajú čo hľadať, ide vyslovene o vykrádanie porastu a porušenie lesného zákona. Túto cennú lokalitu sme pre jej kvality pritom zaradili do plánovanej A-zóny národného parku,” dodáva Kuchta.

V lokalite sa podľa neho navyše nachádza mnoho chránených druhov viazaných na staré stromy, mŕtve drevo a niektorých dokonca priamo na jedle, ktoré sa ťažia. Ich ťažbou môže okrem porušenia zákona o lesoch dochádzať aj k porušeniu zákona o ochrane prírody, ktorý zakazuje poškodzovať alebo ničiť miesta rozmnožovania alebo miesta odpočinku chránených živočíchov v ich prirodzenom areáli.

Ochranári v súvislosti s touto ťažbou podajú podnety na Slovenskú inšpekciu životného prostredia ako aj na lesný úrad. Taktiež podávajú trestné oznámenie. Zároveň vyzývajú zodpovedných, aby okamžite zastavili ťažbu a prešetrili zákonnosť postupu obhospodarovateľa lesa.

———————————————————————–

Ak nás chcete podporiť v našej práci, môžete tak urobiť tu:

https://mysmeles.darujme.sk/podporitmysmeles/ Ďakujeme! 💚

Obr. 1 V starom zmiešanom lese vznikla pod zámienkou kalamitnej ťažby súvislá holina (zdroj: Ondrej Kameniar)
Obr. 2 Okrem smrekov sa vyrúbalo aj množstvo jedlí, ale aj bukov a javorov (zdroj: Ondrej Kameniar)
Obr. 3 Tento ochranný les bol vyhlásený z dôvodu ochrany pôdy pred eróziou na extrémnom stanovišti. Po ťažobnom zásahu, ktorý odobrilo aj súčasné vedie NP Nízke Tatry je táto funkcia nadlho zničená (zdroj: Ondrej Kameniar)
Obr. 4 Ťažilo sa všetko do radu, vrátane veľkých stromov (zdroj: Ondrej Kameniar)
Obr. 5 Na takýchto stanovištiach stromy rastú extrémne pomaly. Aj niektoré pomerne tenké jedle tu dosahovali vek cez 100 či dokonca 200 rokov. Najstaršie nami nájdené exempláre mali až okolo 300 rokov (zdroj: Ondrej Kameniar)
Obr. 6 Okolitý porast spĺňa takmer úplne kritériá aj na prales – je tu prirodzená druhová skladba, stromy rôznych vekov a hrúbok vrátane veľkých jedincov a mŕtvych stojacich či ležiacich stromov (zdroj: Ondrej Kameniar)
MY SME LES
Občianska iniciatíva
Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.
MY SME LES na facebooku
Podporte nás
Je nás už 71168
2024 © Všetky práva vyhradené. My sme les - občianska iniciatíva.
Ďakujeme režisérovi Jonášovi Karáskovi za kampaňové video My sme les.