Reakcia na aktuálne incidenty s medveďmi

Udalosti v Nízkych Tatrách a Liptovskom Mikuláši by mali byť impulzom ku konštruktívnym riešeniam a nie zámienkou pre šírenie paniky a nenávisti voči medveďom a ochranárom.

S poľutovaním sme prijali správy o piatkovom nešťastí v Nízkych Tatrách (15.3.) a nedeľnom incidente v Liptovskom Mikuláši (17.3.). Zároveň sme s veľkým sklamaním sledovali, akým spôsobom využívajú politici tieto udalosti na šírenie nenávisti a strachu. Uznávame, že problémy s medveďmi je potrebné riešiť a v prípade problémových jedincov pripúšťame aj odstrel. Dôrazne však odmietame vytváranie paniky a šírenie špekulácií, ktoré ničomu nepomáhajú.

“Citlivo vnímame, že útok medveďa, ktorý navyše priamo či nepriamo mohol spôsobiť smrť človeka, je situáciou, ktorá vyvoláva silné emócie. Každé predčasné ukončenie života človeka je tragédiou. Zároveň však treba brať do úvahy, že omnoho väčší počet ľudí je usmrtený domácimi zvieratami, predovšetkým psami, dobytkom, koňmi či poľovníkmi, a medzi najčastejšie dôvody úmrtí v horách patria lavíny či precenenie vlastných schopností. Medveď je súčasťou horskej prírody a na mieste, kde došlo k tragickej udalosti bol vo svojom prirodzenom prostredí. Turisti boli v lokalite, kde medvede brložia, napriek zákazu a navyše vo veľmi nevhodnom období, keď sa medvede prebúdzajú zo zimného spánku. V tejto situácii viniť medveďa alebo konkrétnych ochranárov, je absurdné. Ak sa niečo stane chodcovi, pretože sa vyberie v noci na diaľnicu, tiež nebudeme obviňovať šoférov či dokonca staviteľa diaľnice,” uviedol k prípadu Ondrej Kameniar z Iniciatívy My sme les.

Apelujeme na politikov, aby nezneužívali tému medveďa na vyvolávanie nenávisti v spoločnosti a prekrývanie dôležitejších celospoločenských tém. Rovnako upozorňujeme, že šírenie nedostatočne overených teórií pred riadnym vyšetrením prípadu iba prispieva k chaosu a panike, nie však k riešeniu. Namiesto toho vyzývame zodpovedných, aby sa zamerali na prevenciu vzniku takýchto situácií. “V prvom rade by mali byť návštevníci pri vstupe do územia s výskytom medveďa informovaní o základných zásadách správania sa pri strete s medveďom. Sem spadá aj vyhýbanie sa nedostupným skalnatým strmým svahom alebo, predovšetkým v chránených územiach miestam mimo značených chodníkov, hlavne v čase brloženia medveďov. Rovnako by mali byť informovaní aj obyvatelia podhorských obcí,” hovorí Erik Baláž z Iniciatívy My sme les.

Pripomíname, že odstránenie problémových jedincov je tiež súčasťou riešenia, avšak musí mať svoje pravidlá. Plošný odstrel medveďov problém určite nevyrieši. Naopak, poľovanie na medvede v záveroch horských dolín je kontraproduktívne – pomerne často končí aj postrelením jedinca, ktorý sa následne stáva rádovo nebezpečnejším. Omnoho dôležitejšou súčasťou riešenia je striktné dodržiavanie zákazu úmyselného vnadenia zveri v okolí ľudských sídel. Taktiež je dôležité zamedziť neúmyselnému vnadeniu, za ktoré môžeme považovať vyhadzovanie organických zvyškov, lákajúcich medvede do okolia podhorských obcí.

Odsudzujeme aj obviňovania ochranárov v súvislosti so smrťou turistky. Konkrétne špekulácie šíri poslanec Rudolf Huliak, podľa neho sú za úmrtie zodpovední ochranári, ktorí nemali dať súhlas na odstrel konkrétneho jedinca medveďa na Táľoch. Podľa nám dostupných informácií bolo pri tomto medveďovi na základe spoločnej porady zástupcov ŠOP, MŽP a NAPANTu rozhodnuté o averzívnej terapii (plašenie gumovými projektilmi), ktorá sa vykonávala a medveď do lokality navštevovanej ľuďmi prestal chodiť. Preto nepadlo rozhodnutie o jeho eliminácii. Navyše nateraz nie je vyšetrovaním potvrdené, že by tento konkrétny medveď prispel k pádu turistky.

Pripomíname, že táto vláda má od októbra 2023 mandát a je zodpovedná za opatrenia pre zlepšenie spolužitia s medveďom hnedým. Ministerstvom zavedený “Manuál pre ochranný odstrel” je zatiaľ jediné oznámené opatrenie. Už pri jeho predstavení sme manuál zhodnotili ako nekvalitný a zbytočný. Situácia v Liptovskom Mikuláši len potvrdila, že je nefunkčný. Skutočné riešenia budú obsahovať systematickú osvetu, dobre komunikované pravidlá v oblastiach s výskytom medveďa a ich dodržiavanie. Opatrenia takisto majú obsahovať ochranný odstrel problémových jedincov, ktorý ale samotný situáciu určite nevyrieši. Bez osvety medzi verejnosťou sa počet rizikových stretov s medveďom nezníži.

MY SME LES
Občianska iniciatíva
Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.
MY SME LES na facebooku
Podporte nás
Je nás už 71168
2024 © Všetky práva vyhradené. My sme les - občianska iniciatíva.
Ďakujeme režisérovi Jonášovi Karáskovi za kampaňové video My sme les.