10.6.2025 – Iniciatíva My sme les podala koncom mája podnet na Krajskú prokuratúru v Prešove vo veci zámeru zonácie TANAPu. Prokuratúra nám dala za pravdu, označila návrh novej zonácie Tatranského národného parku za nezákonný a podala protest proti opatreniam Okresného úradu Prešov. Prokuratúra preto navrhuje zrušiť predmetný zámer zonácie TANAPu.
Milan Olekšák, iniciatíva My sme les: “Opäť sa ukázalo, že minister životného prostredia Tomáš Taraba si za riaditeľa Tatranského národného parku vybral nekompetentného človeka Petra Olexu, ktorý nie je schopný zákonným spôsobom predložiť dokumentáciu ochrany prírody.”
Veríme, že okresný úrad v Prešove vyhovie protestu prokurátora a vráti celú dokumentáciu TANAPu na prepracovanie.
Iniciatíva My sme les dala podnet na prokuratúru, pretože k zonácii nebol zverejnený návrh programu starostlivosti, ktorý má byť podľa zákona povinnou súčasťou zonácie. Nezverejnením tohto dokumentu (programu starostlivosti), môže dôjsť vo vzťahu k dotknutým vlastníkom, správcom a nájomcom pozemkov, dotknutým orgánom štátnej správy, obciam a pozemkovým spoločenstvám ku kráteniu a obmedzeniu ich práv a právom chránených záujmov. Chýbajúca dokumentácia znamená, že zonáciou dotknuté fyzické ako aj právnické osoby nemajú na pripomienkovanie kompletné a úplné informácie, ktoré vyžaduje legislatíva na úseku ochrany prírody a krajiny. Nemôžu tak plne uplatniť svoje právo pripomienkovať kompletný návrh. Pre vlastníkov zároveň vzniká právna neistota, ako budú návrh zonácie a príslušné dokumenty nastavovať správu ich pozemkov.
Predmetný dokument má totiž významne dopĺňať projekt ochrany o konkrétne opatrenia na zabezpečenie dlhodobej priebežnej starostlivosti o chránené územie a jeho ochranné pásmo vrátane finančných nákladov.
Problematický nie je len chýbajúci program starostlivosti, ale celý návrh novej zonácie TANAPu, ktorý zásadne znižuje úroveň ochrany nášho najstaršieho národného parku. Materiál vypracovaný Správou TANAP-u nielenže nezodpovedá zákonným požiadavkám, ale ignoruje aj rozhodnutie Európskeho súdneho dvora a nové míľniky Plánu obnovy. Návrh nezaraďuje tisícky hektárov starých lesov a biotopov hlucháňa hôrneho do prísne chránenej zóny A, hoci to vyžaduje Plán obnovy a odolnosti. Európska komisia formálne upozornila Slovensko, že po prehratom súdnom spore o ochranu hlucháňa hôrneho neprijalo potrebné opatrenia. V prípade nečinnosti hrozia Slovensku státisícové pokuty denne. Do zóny A takisto nie sú zaradené ani viaceré vzácne lokality ako Trstený žľab, Kamenistá dolina či Baranec. Pobúrenie vyvoláva aj zaradenie Jaloveckej doliny do najmenej chránenej D zóny, hoci ide o veľmi hodnotnú lokalitu a poslednú väčšiu dolinu bez prístupovej cesty, vďaka čomu sa v nej zachovala cenná príroda.