Zvýšený odstrel medveďov tragickému útoku nezabránil

6.10.2024

V sobotu (5. októbra) došlo v katastrálnom území Hybe k druhému smrteľnému útoku medveďa hnedého na človeka v histórii Slovenskej republiky. Pozostalým vyjadrujeme úprimnú sústrasť. Táto tragická udalosť, pri ktorej stratili rodinného príslušníka, či dobrého priateľa nás ľudsky veľmi mrzí. Kompetentných však vyzývame, aby túto tragédiu nezneužívali na svoje politické ciele, a aby sa namiesto odstrelu medveďov konečne venovali realizácii preventívnych opatrení s finančnou podporou štátu a vzdelávaniu verejnosti.     

Vedenie ministerstva životného prostredia žiadame, aby zodpovednosť za túto tragédiu nehádzalo na plecia aktivistov a ochranárov. Minister Tomáš Taraba bol do funkcie vymenovaný 25. októbra 2023 a za takmer rok svojho pôsobenia mal dostatok času na prijatie koncepčných opatrení zameraných na predchádzanie konfliktov človeka s medveďom. Taraba však tento čas trestuhodne premrhal a pozíciu najvyššieho predstaviteľa ústredného orgánu štátnej správy na úseku ochrany prírody a krajiny využil výhradne na šírenie strachu a zmenu zákona uľahčujúcu odstrel medveďov. 

V roku 2024 došlo podľa vyjadrení Tomáša Tarabu k odstrelu už 71 medveďov. Je preto nutné konštatovať, že ani historicky najvyšší odstrel od roku 2000 nezabránil včerajšiemu tragickému útoku. 

Podrobnosti o priebehu tejto udalosti nie sú nateraz známe, no z doteraz medializovaných informácií usudzujeme, že napadnutý hubár zrejme prekvapil medveďa odpočívajúceho v hustom lesnom poraste. Z analýzy útokov zaznamenaných na Slovensku v rokoch 2000 – 2016 vyplýva, že najčastejšou príčinou útoku medveďa je prekvapenie vodiacej medvedice a jej prirodzená snaha o obranu medvieďat. 

Útokom divo žijúcich zvierat nie je možné zabrániť úplne. Počet útokov však vieme minimalizovať systematickým vzdelávaním verejnosti o zásadách bezpečného pohybu v prírode. Kľúčové sú pritom pravidlá zamerané na predchádzanie stretu človeka s medveďom a odporúčania, ako pri jeho útoku reagovať. Súčasťou systematického vzdelávania vo vyspelých krajinách s výskytom medveďov je tiež odovzdávanie poznatkov o bezpečnom táborení a správnom nakladaní s odpadom. Slovensko však v tejto oblasti dlhodobo zlyháva a štát v oblasti osvety v tomto smere nerobí takmer nič. Deje sa tak práve preto, že za jediný nástroj na zmierňovanie konfliktov medzi ľuďmi a medveďmi bol považovaný lov medveďov, ktorý však želaný efekt neprináša. 

Za nevyhnutné tiež považujeme zmeny v oblasti pestovania poľnohospodárskych plodín (najmä kukurice), ktoré lákajú medvede do blízkosti ľudí rovnako, ako poľovnícke vnadiská umiestnené v blízkosti obcí.

——————————————————————-

Ak Vám naša činnosť dáva zmysel, môžete nás podporiť tu: https://mysmeles.darujme.sk/podporitmysmeles/
Ďakujeme.

MY SME LES
Občianska iniciatíva
Sme ľudia, ktorým záleží na tom, aby sa zastavila devastácia národných parkov a vzácnych lesov na Slovensku.
Podporte nás
Je nás už 71168
2024 © Všetky práva vyhradené. My sme les - občianska iniciatíva.
Ďakujeme režisérovi Jonášovi Karáskovi za kampaňové video My sme les.